Гени
Метаболизмът е начинът, по който тялото превръща храната в енергия. Ако организмът ви гори бавно калории, докато си почивате или спите, вероятно сте наследили това от родителите си чрез гените си.
Какво можете да направите: Тъй като не можете да промените гените си, съсредоточете се върху навиците си. Един от най-добрите начини да забързате метаболизма си е да правите повече упражнения. Потърсете начини да включите повече активност в ежедневието си.
Хормони
Промяната в хормоните може да забави потреблението на енергия в организма. В резултат на това може да се чувствате уморени. Някои състояния, като недостатъчно активна или свръхактивна щитовидна жлеза и диабет, са хормонални заболявания, които засягат метаболизма. Стресът също освобождава хормони, които могат да предизвикат неговото забавяне.
Какво можете да направите: Ако имате медицинско състояние, спазвайте предписаното лечение. И превърнете в свой приоритет преодоляването на стреса още в зародиш.
Недоспиване
Добрият сън помага на метаболизма да остане стабилен. Когато се мятате и въртите нощ след нощ, за тялото ви е по-трудно да използва ефективно енергията, което може да увеличи вероятността от заболявания като диабет и затлъстяване.
Какво можете да направите: Повечето възрастни се нуждаят от 7-9 часа сън. Ако сега не го постигате, опитайте да го направите за една седмица и вижте колко по-добре ще се почувствате.
Строги диети
Начинът на отслабване е от значение. Ако не се храните достатъчно, метаболизмът ви се забавя. Строгите диети, особено когато правите и физически упражнения, научават тялото ви да се справя с по-малко калории. Това може да има обратен ефект, защото то се придържа към тези калории, а това затруднява свалянето на килограми.
Какво можете да направите: Въпреки че може да отнеме повече време, поддържайте плана си за отслабване реалистичен, а не драстичен.
Модерна сол
Морската сол е любима на гурманите и шеф-готвачите. Ще я откриете в най-добрите ресторанти и гурме кухни. В нея обаче липсва йод, от който се нуждае щитовидната жлеза, за да управлява метаболизма.
Какво можете да направите: Само една щипка йодирана готварска сол задоволява тази нужда. Или пък може да изберете да приемате богата на йод храна, например скариди.
Недостатъчен прием на вода
Без достатъчно H2O метаболизмът ви може да се забави. Какво ще кажете за голяма, хладка чаша вода? Някои проучвания показват, че тя помага на тялото да изгаря енергия и стимулира загубата на тегло. При всякаква температура водата също така ви помага да се заситите, така че да ядете по-малко.
Какво можете да направите: Отпивайте от нея през целия ден. Можете също така да ядете повече храни, които са естествено богати на вода, като диня или краставици.
Безкофеиново кафе
То е добър вариант, ако обичате да изпивате по една чашка преди лягане. По този начин обаче ще се лишите от кофеиновия тласък, който раздвижва метаболитния ви двигател. Не забравяйте, че според някои изследвания кафето може да повлияе на нивата на кръвната захар. Затова може да се наложи да го ограничите, ако имате диабет.
Какво можете да направите: Ако кофеинът не ви понася, заложете на другите нпредложения за подпомагане на метаболизма.
Недостатъчно калций
Калцият ви е необходим не само за костите. Той е и ключов хранителен елемент за бързия метаболизъм, наред с другите положителни неща, които прави за тялото ви. Много хора не си го набавят в достатъчни количества.
Какво можете да направите: Има много вкусни варианти. Разбира се, можете да си набавяте калций от млякото и млечните продукти. Той се съдържа и в много обогатени храни (като зърнени закуски, портокалов сок и соево или бадемово мляко), консервирана сьомга, зелена ряпа, зеле и тофу.
Поддържане на висока температура в къщи
Невинаги е добра идея да затопляте спалнята - поне не когато става въпрос за метаболизма ви. Стайните температури от 23-24°C пречат на тялото да произвежда кафяви мазнини, които са пълни с клетки, изгарящи калории.
Какво можете да направите: Намаляването на термостата на 18-19°C преди лягане повишава нивата на кафявите мазнини. Когато навън е студено, редовните бързи разходки също могат да направят това.
Определени лекарства
Някои лекарства могат да забавят метаболизма ви. Сред тях са много антидепресанти и някои антипсихотици, които лекарите използват за лечение на шизофрения. Много други медикаменти, като например тези, които забавят сърдечния ритъм, също могат да имат такъв ефект.
Какво можете да направите: Уведомете лекаря си, ако смятате, че предписаните ви лекарства могат да представляват проблем. Може да има други, с които той да прецени да ги замени.
Намаляване на въглехидратите
Разбира се, намаляването на нездравословните въглехидрати може да ви помогне да контролирате теглото си и да изгаряте мазнините по-бързо. Организмът ви обаче се нуждае от тях, за да произвежда инсулин. Ако постоянно приемате малко въглехидрати, ще произвеждате по-малко от този ключов хормон. Метаболизмът ви се забавя и не изгаряте толкова калории, колкото преди.
Какво можете да направите: Набавяйте си въглехидрати от плодове, зеленчуци и зърнени храни, богати на хранителни вещества, като сладки картофи и пълнозърнесто брашно. Те ще поддържат метаболизма ви в норма и ще помогнат да избегнете желанието за похапване, което може да ви кара да кривнете от правия път.
Нощни дейности
Хващането на ранни полети или работата на нощни смяна нарушава естествения цикъл на сън и бодърстване на тялото. Тези промени могат да доведат до забавен метаболизъм и други проблеми като диабет и затлъстяване.
Какво можете да направите: Възстановете вътрешния си часовник. Ако често летите рано, изберете друг час на заминаване. Ако работите през нощта и не можете да промените часа си, посъветвайте се с лекаря си за здравословни начини, по които можете да се адаптирате.
Промяна на времето за хранене
Кога се храните е също толкова важно, колкото и какво ядете. Пропускането на хранене или хапването в движение води до социална и метаболитна „джет лаг“. Смяната на времето за хранене може да доведе до хаос в метаболизма ви и да повиши риска от сърдечни заболявания.
Какво можете да направите: Помислете за редовно време за хранене със семейството си и го спазвайте.
Хроничен стрес
Когато сте в стресова ситуация, тялото ви произвежда хормон, наречен кортизол. Той има за цел да ви даде бърз прилив на енергия. Ако обаче сте заседнали в зоната на стреса, тялото смята, че все още трябва да се борите с него, затова продължава да произвежда кортизол. Високите нива на този хормон затрудняват използването на инсулина от организма ви. Това забавя метаболизма и стимулира натрупването на килограми.
Какво можете да направите: Намерете начини за намаляване на стреса. Дишайте дълбоко. Правете нещо, което обичате. Намерете това, което работи за вас.
Хравнителен режим с високо съдържание на мазнини
Приемът на много мазни храни, като мазни бургери и лакомства с много масло, никога не е здравословна идея. Той променя начина, по който тялото ви разгражда храните и хранителните вещества. Това се отразява и на способността на организма ви да използва инсулин. Това се нарича инсулинова резистентност и е свързано със затлъстяването и диабета.
Какво можете да направите: Приемайте повече плодове и зеленчуци и пийте повече вода. Бобът, чушките и ракообразните също са добри варианти.
По материали от WebMed